top of page

Nowe edytory programów Cause and Effect Matrix (CEM) oraz CFC - Nowości TIA Portal V17


Stopniowo poznajemy informacje dotyczące nowej wersji Siemens TIA Portal V17, której celem jest dalsze doskonalenie wydajności narzędzia programistycznego. Poza tym wraz z wejściem najnowszej wersji V17 dostaniemy d dyspozycji nowe funkcje i możliwości jak dwa nowe edytory programów sterujących Continuous Function Chart (CFC) oraz Cause and Effect Matrix (CEM).


Continuous Function Chart


Efektywna inżynieria oznacza również projektowanie aplikacji, a nie ich programowanie. Edytor CFC dla Simatic S7-1500 może być używany do łączenia bloków funkcyjnych jako Continuous Function Chart (CFC), a tym samym do łatwej konfiguracji schematu przepływu sygnału. Jest to szczególnie cenne dla użytkowników, którzy już używają CFC w innych projektach, a teraz mogą również używać znanej struktury programu w TIA Portal.Cause Effect Matrix


Nowością jest edytor „Cause Effect Matrix”, którego tłumaczenie nazwy na „Macierz Przyczyn i Skutków” jest dobrym odzwierciedleniem działania tego edytora graficznego programu. Korzystając z macierzy, programiści mogą tworzyć funkcje poprzez konfigurowanie zależności między modułami zgodnie z zasadą przyczyny i skutku. Ten rodzaj konfiguracji jest szczególnie prosty dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika.


Jest to również bardzo przydatne do rozwiązywania problemów z logicznymi połączeniami między stanami maszyn, ponieważ relacje między modułami są wyświetlane na pierwszy rzut oka. Matryca zapewnia doskonały przegląd kodu PLC, ułatwiając debugowanie i analizę logiczną programu.

Nowy edytor ma pojawić się wraz z najnowszym oprogramowaniem TIA Portal V17 i będzie dostępny dla sterowników SIMATIC S7-1200 i SIMATIC S7-1500. Siemens w swoim filmie prezentuje konstrukcje i użycie nowego edytora CEM:


Podsumowanie TIA Portal V17


Obecnie użytkownicy mogą bezpłatnie testować wszystkie funkcje TIA Portal w chmurze przez 21 dni. Modele licencji subskrypcyjnych dla TIA Portal będą dostępne w przyszłości, zarówno w chmurze, jak i z lokalną instalacją. W celu jeszcze bardziej elastycznego wykorzystania w projektach automatyzacji TIA Portal Cloud będzie po raz pierwszy oferowana z TIA Portal V17 jako model subskrypcji do użytku komercyjnego.


Najnowsza wersja TIA Portal V17 firmy Siemens pojawi się w najbliższej przyszłości. Oto niektóre z najważniejszych nowości i funkcji, które zostały wydane:

  • Standaryzacja z bardziej elastycznymi koncepcjami bibliotek.

  • Wspólna praca nad projektami z serwerem projektów i wieloma użytkownikami.

  • Zwiększona jakość oprogramowania dzięki TIA Portal Test Suite.

  • Nowe funkcje do zarządzania użytkownikami.

  • Scentralizowane koncepcje raportowania i diagnostyki z alarmami i stanami OPC UA.

2108 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page