top of page

Ekrany wielojęzykowe HMI w TIA PORTAL

W dużej liczbie instalacji przemysłowych wykorzystujących panele HMI wymagana jest obsługa interfejsów wielojęzycznych. W tym artykule przedstawię jak krok po kroku platforma TIA Portal V16 pozwala na automatyczną zmienne opisów w całym projekcie i na zmianę języków z poziomu HMI.

Poza programowaniem sterowników PLC platforma TIA Portal pozawala na projektowanie i programowanie wizualizacji HMI pozwalających na interakcje człowieka z maszyną, a dokładnie z programem w sterowniku PLC.

W celu pokazania możliwości zmiany języków na początku zaprojektujemy MENU na ekranie „Root screen” z następującymi przyciskami opcji:

  • Process

  • Trends

  • Alarms

  • Diagnostics

  • Settings

Dodajemy również nowy Ekran „Settings”, na którym dodamy przyciski zmiany języka.

Na przyciskach zamiast tekstu ustawiamy elementy graficzne flag związanych z wybranymi językami, czyli angielski oraz polski.

W celu możliwości skorzystania z większej liczby języków musimy je aktywować. W drzewie projektu wyszukujemy i rozwijamy folder „Languages & resources”.

Mamy również wyeksportowania tabeli do pliku excel i późniejszego importu przetłumaczonych przez osobę z zewnątrz opiów.

Następnie, aby skorzystać z języków na danym panelu, musimy je aktywować w „Runtime settings” w zakładce „Language & font”. W naszym przypadku aktywujemy w kolumnie Enable język angielski i polski.

Po aktywacji języków na naszym ekranie „Settings” ustawiamy eventy, po którym będziemy zmieniali wybrany język za pomocą przycisku z grafiką flagi.

Na koniec sprawdzamy z wykorzystanie symulatora działanie aplikacji:

Poniżej udostępniam plik projektu TIA Portal V16 do pobrania:

HMI_Jezyki
.zip
Pobierz ZIP • 10.69MB

Więcej poznasz na szkoleniu HMI:


1239 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובות

דירוג של 0 מתוך 5 כוכבים
אין עדיין דירוגים

הוספת דירוג
bottom of page