top of page

Instalacja TIA Portal V16 – Instrukcja krok po kroku

1. Znalezienie oprogramowania

Na początek musimy znaleźć oryginalną stronę wsparcia firmy Siemens. W tym celu w wyszukiwarce wpisujemy „Siemens support” i wybieramy stronę pokazaną poniżej.Na rozglądamy się za oknem wyszukiwania.I wpisujemy do niego „tia portal v16 download” i zatwierdzamy klawiszem Enter lub klikamy na ikonę lupy.Pokaże nam się masa rzeczy powiązanych z Tia Portal, ale nas interesuje jedna konkretna, zaznaczona poniżej na rysunku 4. Simatic STEP 7 jest programem składowym całego oprogramowania Tia Portal i można go pobrać w wersji próbnej, na 30 dni, wraz z całym Tia Portal.


Wchodzimy więc w zaznaczony wyżej link (rys. 4) i pojawia nam się okno poniżej (rys. 5).Na stronie występuje kilka wersji oprogramowania. Pierwsza jest wersją podstawową i pozwala na programowanie m.in. sterowników z serii S7-1200 i S7-1500 oraz paneli HMI. Pomijam tutaj wymóg posiadania odpowiedniej licencji zależnej od konkretnej rodziny sterowników i paneli HMI.Kolejną wersją oprogramowania jest safety. Pozwala ona dodatkowo programować sterowniki safety, czyli takie, którym są stawiane bardzo wysokie wymogi w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności.Ostatnim możliwym na tej stronie do pobrania programem jest PLCSIM. Jest to oprogramowanie pozwalające na symulacje sterowników PLC bez posiadania ich fizycznych odpowiedników. Do poprawnego działania, PLCSIM wymaga jednej z dwóch powyższych wersji Tia Portal.


Nas interesuje tylko wersja podstawowa, więc wracamy do rysunku 6 i skupiamy się na jego fragmencie związanym z DVD 1. Oprogramowanie zajmuje dużo miejsca i w celu odciążenia użytkowników od pobierania pliku o wielkości 16Gb, zostało ono podzielone. Wynika to też z fizycznej dystrybucji oprogramowania na płytach DVD, ale to nie jest teraz istotne. Ważne jest, że do podstawowej pracy wymagane jest pobranie tylko pierwszej płyty. W tym celu mysimy pobrać wszystkie zaznaczone pliki na rysunku 9.


2. Rejestracja użytkownika

Próba pobrania może skończyć się fiaskiem, jeśli nie jesteśmy zalogowani na forum Siemens. Pojawi się wówczas poniższa strona. Po lewej stronie mamy okno do zalogowania się, a po prawej mamy możliwość założenia konta. Samo konto daje wiele możliwości, ponieważ możemy pobrać wersję próbną Tia Portal oraz otrzymujemy dostęp do forum pomocy Siemens. Zawiera ono wiele przydatnych informacji związanych z pisaniem programów oraz związanych z częscią hardware PLC. Jeśli nie mamy konta, to je zakładamy.Pojawi się poniższe okno, w którym podajemy nasz login, hasło składające się z co najmniej jednej małej litery, jednej dużej litery, jednej cyfry, jednego znaku specjalnego np.* i mające minimum osiem znaków długości.


Następne okno wymaga podania, w jaki sposób chcemy, aby do nas się zwracano. Mr dla panów i Mrs dla pań. Dodatkowo musimy podać nasze podstawowe dane i nazwę, pod jaką chcemy być widoczni na forum.Informacje o firmie, dla której pracujemy albo dane szkoły/uczelni, w której się uczymy.Na końcu przepisujemy kod, który nam się wyświetli, do okienka na środku, bo chcemy udowodnić, że nie jesteśmy robotami i przeklikujemy kolejne okna służące do sprawdzenia naszych danych.Po zakończeniu rejestracji powinniśmy otrzymać maila z potwierdzeniem. Wiadomość może przyjść od razu albo po kilku, kilkunastu minutach. Warto też sprawdzić, czy nie trafiła do folderu SPAM naszej poczty. Mail jest ważnych 48h i w tym czasie musimy go otworzyć i kliknąć link potwierdzający naszą rejestrację.Po potwierdzeniu otrzymujemy dostęp do forum oraz plików na nim się znajdujących. Najpierw musimy się zalogować. Jeśli zostaliśmy zalogowani automatycznie, w prawym górnym rogu ekranu będzie widoczna nasza nazwa, imię i nazwisko. W przeciwnym wypadku klikamy przycisk Log in i przenosimy się ponownie do okna logowania (rys. 10).3. Przygotowanie plików

Po zalogowaniu, kliknięcie któregokolwiek z linków do pobrania oprogramowania Tia Portal (rys. 6, 7, 8, 9) spowoduje wyskoczenie okienka pobrania. Pobieramy więc wszystkie pliki Tia Portal DVD 1 (rys. 9)Powinniśmy już posiadać poniższe pliki, które pozwolą na instalacje. Wybrałem wersję safety. Nie zmienia to jednak przebiegu instalacji, która jest identyczna dla wersji podstawowej.


Wybieramy więc plik z końcówką exe i uruchamiamy go. W zależności od stopnia zabezpieczeń naszego systemu operacyjnego może wyskoczyć okno, że wymagane jest potwierdzenie otwarcia pliku. Potwierdzamy i uzyskujemy poniższe okno.


Klikamy next i przechodzimy do wyboru języka instalacji.Następnie wybieramy miejsce, w którym chcemy rozpakować pliki instalacyjne. To nie jest jeszcze instalacja, to jest przygotowanie do niej. Warto zaznaczyć „Delete extracted files on exit”, bo dzięki temu po zakończonej instalacji, wypakowane teraz pliki zostaną usunięte i nie będą zaśmiecać komputera. Możemy też zmienić domyślne miejsce wypakowania. Klikamy next.Pliki zaczną się rozpakowywać.Po rozpakowaniu wyświetli się poniższy komunikat o potrzebie zresetowania komputera. Potwierdzamy.


4. Instalacja Tia Portal

Następnie wybieramy język instalatora.Kolejny wybór języka jest odpowiedzialny za język, w jakim będziemy chcieli mieć Tia Portal.W kolejnym oknie możemy dostosować zawartość Tia Portal. Jeśli nie wiemy, co będzie dla nas najlepsze zostawiamy domyślne ustawienie Typical. Możemy także wybrać miejsce docelowe oprogramowania, w moim przypadku jest to tylko jeden dysk ze względu na małą ilość miejsca na drugim.Następnie zapoznajemy się z warunkami korzystania z oprogramowania i potwierdzamy ich przeczytanie.Potem akceptujemy zmiany w rejestrach w systemie operacyjnym.Na końcu mamy podsumowanie zawierające informacje o wszystkim, co chcemy zainstalować.Program instalacyjny, po udanej instalacji, poprosi nas o restart komputera. Zgadzamy się.


Pozostaje nam tylko uruchomić świeżo zainstalowany program i korzystać z niego przez okres próbny.19 095 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια

Βαθμολογήθηκε με 0 από 5 αστέρια.
Δεν υπάρχουν ακόμη βαθμολογίες

Προσθέστε μια βαθμολογία
bottom of page