Instalacja TIA Portal V20 i PLCSIM V20 – Instrukcja krok po kroku
- weronikaulewicz
- 9 maj
- 6 minut(y) czytania
Przedstawiony artykuł opisuje skąd pobrać oprogramowania TIA Portal v20 i PLCSIM oraz jak je zainstalować. Oba oprogramowanie są w wersji darmowej, 21-dniowej. Potem należy zakupić licencje by móc dalej z nich korzystać.
Uwaga: Proszę nie "przeklikiwać" wszystkich okien, po zainstalowaniu TIA Portal, bo w pewnym momencie wyskoczy okno pytające o licencję i jeśli je zamkniemy, nie będziemy mogli pisać programów, a to jest cel instalacji. Co wtedy? Najprościej jest odinstalować całe oprogramowanie i zainstalować ponownie.
1. Przygotowanie do instalacji
Na początek musimy znaleźć oryginalną stronę wsparcia (forum) firmy Siemens. W tym celu w wyszukiwarce wpisujemy „siemens support” i wybieramy stronę pokazaną poniżej.

Jest to oficjalne forum techniczne Siemensa, na którym możemy znaleźć informacje związane z oprogramowaniem oraz samo oprogramowanie. Po lewej stronie znajduje się okno wyszukiwania.

Wpisujemy w nie „tia portal v20 download” i zatwierdzamy klawiszem Enter lub klikamy na ikonę lupy.

Pokaże nam się wiele tematów powiązanych z wpisanym hasłem. Nas interesuje temat traktujący o instalacji środowiska TIA portal w wersji 20 zaznaczony poniższej.

Po otworzeniu wskazanego tematu ukaże nam się poniższa strona.

Na dole strony dostępne do pobrania są oba oprogramowania - TIA Portal oraz PLCSIM. Na rysunku 6 zaznaczono pliki wymagające instalacji.

W celu pobrania niezbędnych plików konieczne jest zalogowanie się na platformę Siemens SiePortal. W przypadku posiadania konta można pominąć podrozdział 1.1 i od razu przejść do procesu instalacji. Jeżeli nie mamy aktywnego konta zakładamy je wybierając opcję Zarejestruj się. Posiadanie konta jest darmowe.

1.1 Rejestracja użytkownika
Tworzenie nowego konta rozpoczynamy od podania swojego imienia, nazwiska oraz adresu e-mail. Po zapoznaniu się z zasadami użytkowania i udzieleniu zgody na przetwarzanie danych osobowych możemy przejść dalej.

Następnie ustawiamy hasło do konta, które musi składać się z minimum 12 znaków oraz spełniać co najmniej 3 z następujących warunków - zawierać małą literę, wielką literę, cyfrę bądź znak specjalny. Hasło nie może również zawierać więcej niż 2 identycznych znaków obok siebie.

W ciągu kilku minut na podany adres e-mail powinniśmy otrzymać wiadomość z kodem potwierdzającym naszą rejestrację. Warto sprawdzić, czy nie trafiła ona do folderu SPAM naszej poczty.

Po uzupełnieniu kodu weryfikacyjnego wyświetli się okno rejestracji w SiePortal. W pierwszej kolejności należy wybrać kraj oraz język.

Następnie określamy z jakim rodzajem organizacji jesteśmy związani. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy okno rozwinie się umożliwiając podanie danych adresowych. Ten etap można pominąć wybierając opcję I'll do this later.

Kolejnym krokiem jest podanie numeru telefonu.

Istnieje również możliwość ustawienia nazwy, pod jaką chcemy być widoczni na forum.

Ostatnią opcją jest utworzenie konta biznesowego, które umożliwia m. in. składanie zamówień.

Po przejściu tego etapu otrzymujemy dostęp do forum oraz znajdujących się na nim plików. Powinniśmy zostać zalogowani automatycznie, jednak gdyby tak się nie stało logujemy się ręcznie klikając opcję Log in w prawym górnym rogu.

Po zalogowaniu pobieramy pierwszy z plików zaznaczonych na rysunku 6.
1.2 Instalacja TIA Portal
Pobrany plik jest obrazem płyty, czyli taką wirtualną płytą DVD, którą musimy "umieścić" w wirtualnym napędzie. Jak to zrobić? Klikamy dwukrotnie, a system operacyjny zrobi wszystko za nas. Otworzy się poniższe okno, klikamy w nim dwukrotnie plik Start.

W ten sposób uruchomimy instalator, który może prosić nas o restart komputera. Klikamy opcję Yes.

Po ponownym uruchomieniu urządzenia wyświetli się poniższy komunikat. Wynika on z tego, że po restarcie komputer nie ma włożonej wirtualnej płyty, więc musimy zrobić to ponownie (tak samo, jak poprzednio) i kliknąć Ponów próbę.

W tym momencie uruchomi się właściwa instalacja. Postępujemy zgodnie z instrukcjami. Wybieramy język instalacji.

Następnie zaznaczamy, które zasoby chcemy zainstalować. Jeżeli nie wiemy, klikamy Typical i określamy dysk, na którym chcemy zainstalować środowisko.

Kolejnym etapem jest przeczytanie i akceptacja regulaminów.

Numer portu, który ma być używany przez TIA Help Viewer zostanie uzupełniony automatycznie. Klikamy Validate, by sprawdzić jego poprawność i przechodzimy dalej.

Wybieramy konfigurację dla TIA Software Update Server.

Akceptujemy zakres dostępu TIA Portal do komputera.

Sprawdzamy czy w podsumowaniu zawarte są wszystkie potrzebne nam zasoby i rozpoczynamy instalację.

Po zainstalowaniu zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie komputera. Zgadzamy się.

Po restarcie urządzenia możemy uruchomić oprogramowanie.

Pamiętajmy, że jeżeli wyskoczy okno pytające o licencję nie zamykamy go! Zaznaczamy licencję i akceptujemy.
2. PLCSIM
Mając zainstalowane oprogramowanie TIA Portal możemy zwiększyć jego możliwości instalując dodatkowo symulator PLCSIM.
2.1 Przygotowanie
Jeżeli TIA Portal jest uruchomiona zamykamy ją. Wracamy na stronę z oprogramowaniem (rys. 6) i klikamy zaznaczony link do PLCSIM. Istnieje duża szansa, że w tym momencie wyświetli się poniższe okno informujące o kwestiach związanych z dystrybucją. Zgadzamy się i klikamy Next.

Zostaną wyświetlone dane nasze i naszej organizacji. Zaznaczamy Yes, jeśli chcemy pobrać oprogramowanie dla siebie. Jeżeli wszystko się zgadza klikamy Next.

Ukaże nam się podsumowanie danych. Potwierdzamy ich poprawność i zgadzamy się z deklaracją podaną na rys. 31.

Po tym kroku powinniśmy być w stanie pobrać oprogramowanie. Jeśli to opcja jest niedostępna oznacza to, że nasze konto nie ma udzielonej zgody na pobieranie oprogramowań objętych ograniczeniami eksportowymi. Na udzielenie takiej zgody przez firmę Siemens trzeba czekać od kilku minut do nawet kilku dni. Po zakończeniu weryfikacji otrzymamy wiadomość na nasz adres e-mail. Wówczas możemy pobrać plik.

2.2 Instalacja
Procedura przebiega tak samo, jak w przypadku instalacji TIA Portal. Otwieramy pobrany plik, a następnie klikamy dwukrotnie plik Start.

Postępujemy analogicznie do instalacji TIA Portal. Po zainstalowaniu PLCSIM również wymagany jest restart komputera.
3. Test oprogramowania
Sprawdźmy, czy programy zostały zainstalowane poprawnie. Uruchamiamy TIA Portal V20 i klikamy Create new project. Tworzymy nowy projekt i nadajemy mu dowolną nazwę.

Następnie musimy dodać sterownik, dla którego chcemy napisać program. Klikamy Configure a device.

Przechodzimy do zakładki Add new device i wybieramy dowolny sterownik np. z rodziny CPU 1215C DC/DC/DC i sprawdzamy jego wersję. W skrócie - nowsza wersja jest lepsza. Teraz może wyskoczyć okno pytające o licencję. Po jej aktywacji klikamy Add.

Na tym etapie możemy dodatkowo zabezpieczyć sterownik i program przed niechcianymi oczyma. W naszym przypadku ta opcja nie jest obecnie potrzebna. Odznaczamy kwadracik i klikamy Next.

Przy zabezpieczeniach komunikacji odznaczamy opcję Only allow secure PG/PC and HMI communication. Klikamy Next.

Na potrzeby testu nie ustawiamy żadnych zabezpieczeń. Wybieramy opcję Disable access control i klikamy Next.

W trzech kolejnych oknach nic nie zmieniamy. Przechodzimy dalej klikając Next.
Na koniec wyświetli się podsumowanie. Klikamy Finish.

Otworzy się okno projektu.

Zaznaczamy w oknie po lewej stronie PLC_1[CPU 1215C DC/DC/DC] i klikamy mały kwadracik zaznaczony na rys. 50, by uruchomić symulację.

Powinno pojawić się następujące okno informujące o ograniczonym wsparciu symulacji. Klikamy Ok.

Informacja o odłączeniu innych interface'ów. Nie chodzi o dostęp do Internetu, więc klikamy Ok.

PLC_1 może nie być zaufanym urządzeniem. Spokojnie - jest zaufanym. Klikamy Connect.

Program rozpocznie kompilację. Jeżeli po jej zakończeniu nie widzimy nigdzie czerwonych znaczków klikamy Load. W ten sposób wgramy program na wirtualny sterownik.

W kolejnym oknie wybieramy z listy Start module, żeby uruchomić sterownik. Klikamy Finish.

W międzyczasie powinno pojawić się luźne okienko widoczne na rys. 56.

Jeżeli nie wyskoczy żaden błąd mamy pewność, że dobrze zainstalowaliśmy TIA Portal i PLCSIM. W przeciwnym wypadku najczęstszym problemem jest licencja, a najprostszym rozwiązaniem jest ponowna instalacja oprogramowania.
Comments