top of page

Start do symulacji w TIA Portal V16

W najnowszej wersji oprogramowania Siemens TIA Portal V16 wprowadzono dodatkowe opcje rozwijające system symulacji. Od teraz programista ma większą kontrolę nad przebiegiem obserwacji badanego programu, a dokładniej mówiąc, nad czasem symulacji. Żeby zobaczyć nowe warianty, musimy najpierw przygotować program, którego działanie będziemy obserwować.


Tworząc nowy program pamiętamy, że do symulacji musimy podać konkretny model sterownika. Wybór PLC jako Unspecifed, będzie dobrym rozwiązaniem tylko, gdy mamy fizyczny dostęp do sterownika i możemy się z nim połączyć w celu identyfikacji. Dodatkowo pamiętamy, że wersja oprogramowania sterownika musi być większa/równa V4.0. W artykule użyjemy sterownika S7-1200 1215C DC/DC/DC z wersją oprogramowania V4.4.

Następnie dodajemy dwa bloki z programowe. Pierwszy wykona zapisane funkcje tylko raz, podczas uruchomienia sterownika. Drugi będzie wykonywał funkcje cyklicznie co 5 ms niezależnie od programu głównego sterownika.

W obu przypadkach postępujemy zgodnie z kolejnością napisaną na powyższych rysunkach. Zaznaczony drugi krok, czyli podanie nazwy, może zostać pominięty. Zostanie wówczas przypisana nazwa domyślna.


W bloku startowym umieszczamy funkcje i warunki, które mają zostać wykonane tylko raz. Może to być inicjalizacja połączenia albo wstępne wysterowanie wyjścia zgodnie z rysunkiem poniżej.

W bloku funkcji przerwania umieśćmy funkcję z rysunku 5.

Powyższa funkcja odczytuje wartość z wejścia analogowego - w naszym przypadku, symulowanego – i przetwarza ją do wartości z zakresu 0-10. Następnie, otrzymana wartość trafia do bloku danych Data_block_1.wartosc_wyjsciowa. Funkcja wykonuje się cyklicznie co 5 ms. Ostatnim elementem jest główny blok programu.

Odpowiada on za załączenie wyjścia Q0.0 po upłynięciu czasu 3 s od podania sygnału na wejście I0.0.


Tak napisany program pozwoli nam na poznanie nowych opcji, które zostały dodane do TIA Portal V16. Można posłużyć się także gotowym programem, ale wówczas lepiej wpierw zapoznać się z kolejnym artykułem, omawiającym samą symulację, ponieważ nie każdy program pozwoli na wykorzystanie omówionych później aspektów symulacji.


687 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page