top of page

Sterownik PLC vs przekaźnik programowalny

Seria ABC PLC jest skierowana do osób planujących związać swoją przyszłość z automatyką, utrzymaniem ruchu czy ze sterowaniem procesami przemysłowymi. Programowanie PLC jest kluczową umiejętnością w tych dziedzinach - jednak, aby zacząć programować dobrze jest posiąść wiedzę ogólną. Pomoże to lepiej zrozumieć rozumieć mechanizmy i idee a także dobrać sprzęt i jego specyfikację do danego projektu.


Serię zaczniemy od podstawowego pytania, które zadaje sobie (albo powinna zadać) praktycznie każda osoba zaczynająca przygodę z automatyką przemysłową lub domową. To od tej decyzji zależą wszystkie kolejne…


„Sterownik PLC czy przekaźnik programowalny?”


Na początek pracy dobrze jest znać możliwości, specyfikacje i przykładowe zastosowania zarówno sterownika PLC jak i przekaźnika programowalnego.


Pomoże to zmniejszyć w wielu przypadkach nie tylko koszty projektu, lecz także sprawi, że wybrany sprzęt zostanie należycie wykorzystany. Warto pamiętać o prawdopodobnej konieczności rozbudowania projektu w przyszłości i przemyśleć ten aspekt, przy podejmowaniu decyzji.


Przekaźniki programowalne (inaczej nazywane: przekaźnikami inteligentnymi, przekaźnikami logicznymi lub mini-sterownikami) są uniwersalnymi urządzeniami łączeniowo - sterującymi przeznaczonymi do niewielkich projektów w dziedzinie automatyki i elektrotechniki.


Ich budowa opiera się na funkcjach standardowych styczników, przekaźników, przekaźników czasowych, liczników oraz komparatorów.


Podstawowe funkcje realizowane przez przekaźniki programowalne (logiczne):

· liczniki,

· timery,

· komparatory,

· funkcje arytmetyczne i porównania,

· funkcje logiczne.


Budowa przekaźnika:

· moduły wejściowe (analogowe, cyfrowe) - odbierają sygnały z czujników, styków czy zadajników oraz realizują program na podstawie ich stanu.

· jednostka centralna – jest to mikroprocesor, pamięć RAM, pamięć użytkownika.

· moduły wyjściowe (analogowe, cyfrowe) - wysterowują urządzenia wykonawcze podłączone do przekaźnika logicznego na podstawie otrzymanych sygnałów sterujących.


Praca przekaźnika programowalnego jest cykliczna. Cykl składa się z:

· odczytu wejść,

· wykonania programu,

· aktualizacji wyjść.


Sygnały wyjściowe są ustalane na podstawie zadanych sygnałów wejściowych oraz programu sterującego wraz z wprowadzonymi nastawami (np. czasami). Zmiana wartości na wejściu powoduje odpowiednią zmianę na wyjściach przekaźnika.


Procesor steruje pracą przekaźnika wykonując wprowadzony do programu algorytm. Możliwe jest programowanie z poziomu wbudowanego wyświetlacza (tylko w modelach, które taki wyświetlacz posiadają) oraz z poziomu komputera poprzez dedykowane oprogramowanie (wszystkie modele). Dostępne języki to zazwyczaj język drabinkowy oparty na schematach elektrycznych (LAD) oraz język bloków funkcyjnych (FBD).


Przykłady zastosowań przekaźników logicznych:

· automatyka budynków (sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem),

· automatyzacja systemów nawadniania,

· sterowanie pracą niewielkiej ilości maszyn,

· sterowanie oświetleniem ulicznym,

· systemy kontroli dostępu (np. parking).

Najpopularniejsze przekaźniki logiczne:

· Siemens Logo!,

· Eaton / Moller Easy,

· Teco SG2,

· Relpol Need,

· Schneider Electric Zelio,

· Rockwell Automation Pico, Micro 810.

Czym się różni od sterownika PLC?


Nawet najprostsze sterowniki PLC są szybsze i posiadają większą moc obliczeniową niż przekaźniki programowalne, co przekłada się na możliwość obsługi większej ilości oraz typów zmiennych.


Liczba wejść i wyjść w standardowym (starszym) przekaźniku programowalnym jest mniejsza niż w sterowniku PLC. Przekaźniki programowalne są znacznie uboższe pod względem dostępnych funkcji takich jak monitorowanie stanu, konserwacja prewencyjna i zdalna lub inteligentne procesy budynkowe. W przekaźnikach bardziej zaawansowane operacje są zaimplementowane w postaci dedykowanych bloków funkcyjnych.


W sterownikach PLC wyświetlacz i klawiatura to zazwyczaj autonomiczne moduły, które nie są w jednej obudowie wraz z jednostką centralną. Przekaźniki zazwyczaj są wyposażone w zintegrowaną klawiaturę i wbudowany wyświetlacz, co umożliwia programowanie oraz bezpośrednie wprowadzanie parametrów nastaw i wartości, które zostaną uwzględnione podczas wykonywania programu.


Aktualnie różnica pomiędzy sterownikami PLC a przekaźnikami programowalnymi zmniejsza się, ponieważ najnowsze przekaźniki umożliwiają wykorzystanie najnowocześniejszych języków programowania, systemów operacyjnych z możliwością aktualizacji firmware, obsługi przerwań, automatycznie aktualizowanego zegara RTC czy bloku alarmowego realizującego powiadomienia e-mail.


Sterowniki PLC mimo znacznie wyższej ceny są preferowane dla zaawansowanych procesów wymagających m.in. ogromnej mocy obliczeniowej, wielu wejść i wyjść, czy zaawansowanych funkcji i możliwości implementacji skomplikowanych rozwiązań.


Przy realizacji projektu z wykorzystaniem PLC lub implementacji sterowników w firmie/fabryce należy zwrócić uwagę na aspekt większych kosztów związanych z zatrudnieniem specjalistów do ich programowania, nadzorowania pracy a także niezbędnych serwisów.


 

W artykule przybliżona została specyfikacja przekaźników programowalnych oraz omówione podstawowe różnice pomiędzy przekaźnikami programowalnymi a sterownikami PLC. W następnych artykułach z serii ABC PLC dokładnie zostaną omówione sterowniki PLC, gdyż jest to temat, który należy rozdzielić na wiele aspektów ze względu na mnogość rozwiązań i możliwości jakie oferowane są przez producentów.


1192 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page