top of page

Aktualizacja firmware używając karty MMC

Firmware jest oprogramowaniem na sterowniku PLC, które zapewnia komunikację między fizycznymi peryferiami a programem wgranym na sterownik. Bez niego sterownik zobaczy program w postaci 0 i 1 oraz nie będzie wiedział co z tym zrobić. Firmware aktualizuje się z trzech powodów, ponieważ nowa wersja:

  1. dodaje usprawnienia np. obsługa OPC UA dla serii S7-1200,

  2. usuwa błędy, przez które maszyna nie pracowała poprawnie,

  3. jest obsługiwana przez nowszą wersję TIA Portal.

Uwaga: aktualizacja firmware nie wpływa na program wgrany na sterownik ani na ustawienia sprzętowe hardware.


Naszym pacjentem był sterownik, do którego był wgrywany nowy firmware to 1212C DC/DC/DC 6ES7 212-1AD30-0XB0, a powodem był brak obsługi przez TIA Portal V16.


Wstępna diagnoza

Sterownik został dodany do nowego projektu jako unspecific CPU, czyli z możliwością wykrycia przez samo oprogramowanie. Po użyciu opcji detect wyskoczyło standardowe okno wyszukiwania urządzeń.

Nietypowy adres IP, ale typ S7-1200, więc to szukany sterownik. Po kliknięciu detect nastąpiła standardowa identyfikacja...

… z której nic nie wynikło. Otrzymany komunikat " The module is not available in the hardware catalog ". informuje, że szukany produkt nie istnieje w katalogu produktów.


Drugie podejście

Sterownik został dodany z katalogu produktów, mimo że nie istnieje. Na poniższym obrazku widać, że sterownik występuje z kilkoma wersjami firmware od 2.0 do 2.2. (Sterownik 1212C występuje w kilku wersjach i do każdej jest przypisana inna najwyższa wersja firmware, jest to ważne, bo nie można do starszego sterownika wgrać wersji np. 4.5.) Wybrana została 2.0, dodano sterownik do programu, skonfigurowano adres IP komputera roboczego (zgodny z 10.101.3.102) i wykonano połączenie online.

Po dodaniu sterownika włączono tryb online.

TIA Portal połączyła się ze sterownikiem, ale zasygnalizowała problem ikonką. Po najechaniu na nią kursorem wyświetliło się: Incopatible

Przechodząc do zakładki online access, do aktualnie używanego interface’u (karty sieciowej, którą wykonuje się połączenie z PLC), kliknięto dwukrotnie Update accessible devices, żeby wyświetlić podłączone urządzenia. Pojawił się badany sterownik. Po wejściu w Online & Diagnostics pokazało się poniższe okno.

Wersja firmware 1.0.1 czyli mniejsza od minimalnej TIA Portal V16 2.0. Jak to ugryźć? Po literaturze z sieci okazało się, że można wykorzystać TIA Portal V11, która jest kompatybilna z tą wersją firmware. Przez TIA Portal V11 można zaktualizować do wersji 2.0 i korzystać z TIA Portal V16. Dużo roboty, dwa oprogramowania, dodatkowe licencje.


Rozwiązanie

Siemens zaleca wgranie firmware poprzez wykorzystanie karty MMC (taka SD, tyle że od Siemensa). Do tego są potrzebne następujące rzeczy: karta MMC (większa od 4MB, bo sam firmware ma ponad 5MB), komputer z portem na kartę SD, firmware do wgrania. TIA Portal nie jest potrzebny. Link do sterownika z artykułu: https://support.industry.siemens.com/cs/document/38710558/operating-system-updates-for-cpu-1214c-compact-cpu-dc-dc-dc?dti=0&lc=en-WW


Firmware

Firmware pobiera się ze strony producenta https://support.industry.siemens.com. Na forum technicznym trzeba wpisać nazwę szukanego sterownika, tutaj 1214C.

Wyświetlą się dostępne sterowniki o tej nazwie. Teraz trzeba znaleźć konkretny sterownik, czyli nazwa typu 6ES7-… Można użyć zakładki z Product links, można wpisać od razu konkretny model.

Jako Entry type dobrze wybrać Download, żeby szybciej znaleźć firmware.

Należy wejść do tematu Operating system updates i znaleźć tabele z wersjami oprogramowania.

Jak widać, wersja 2.2.0 jest rekomendowana dla tego konkretnego sterownika. Do pobrania jest wymagane darmowe konto na forum Siemensa. Pobrany plik jest w formacie EXE. Po jego uruchomieniu wystarczy wybrać kartę MMC i firmware się na niej wypakuje.

Jeżeli do dyspozycji jest karta wcześniej używana, czyli nie czysta, trzeba usunąć z niej PRAWIE wszystko PRÓCZ , __LOG__, crdinfo.bin. Jeżeli wskazane pliki zostaną usunięte, karta zostanie odrzucona przez PLC. Wskazane pliki są domyślnie ukryte, więc żeby je zobaczyć, trzeba włączyć podgląd ukrytych plików i folderów. Po wyczyszczeniu można wgrać firmware na kartę zgodnie z wcześniejszym opisem.


Wgranie do PLC

Sterownik należy odłączyć od zasilania, włożyć kartę z wgranym firmware, włączyć zasilanie. Zaczną migać lampki RUN i STOP. Oznacza to, że firmware się kopiuje na PLC. Gdy przestaną migać, firmware skończy się wgrywać. Wtedy należy odłączyć zasilanie, wyjąć kartę ze sterownika i włączyć zasilanie. Firmware został wgrany.

Teraz wejście w tryb online powinien pokazać poniższe informacje.

Jak widać wersja firmware to 2.2.0. Jednak próba połączenia sterownika z TIA Portal po stronie programu dalej nie działa prawidłowo. Wynika to z wgranego programu na sterownik. Widać, że wgrano projekt dla TIA Portal V11.0 SP1. Chcąc go otworzyć, trzeba zainstalować wskazaną wersję TIA Portal.

Jeżeli wgrany program jest zbędny, można wgrać na sterownik nowy program napisany już w TIA V16. Trzeba go wgrać jako Hardware i Software. W przeciwnym wypadku trzeba posłużyć się wersją TIA Portal odpowiadającą wgranemu projektowi.

Teraz można korzystać ze sterownika wykorzystując TIA Portal V16.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Jaka była użyta karta? MMC - Siemensa? SD - Siemensa? Może jakaś po prostu SD wyciągnięta z telefonu?

Like
bottom of page