top of page

Ewolucja systemu Siemens PCS 7 V9

Na minionej konferencji naukowo-technicznej PROCESS AUTOMATION w Opalenicy, firma Siemens zaprezentowała nową odsłonę oprogramowania SIMATIC PCS neo. Nazwa od razu sugeruje odniesienia do filmowego świata "Matrix", ale czy rzeczywiście tak jest?


Zacznijmy od tego, czym właściwie jest PCS 7. Dokładnie SIMATIC PCS7, czyli rozproszony system sterowania (ang. DCS - Distributed Control System) firmy Siemens przeznaczony do obsługi dużych instalacji cechujący się elastycznością, skalowalnością i wydajnością. Koncepcja całkowicie zintegrowanej automatyki (Totally Integrated Automation) zapewnia wysoką dostępność systemu, elastyczną konfigurację i intuicyjną obsługę.


Polska na rynku światowego PCS-a

Przez 20 lat istnienia systemu SIMATIC PCS 7 został on zaimplementowany w około 25 tysiącach instalacji na całym świecie. Jak pokazuje wykres udział polski to 270 uruchomionych instalacji w tym czasie.


THINK neo.

Podczas kwietniowego Hannover Messe Siemens zaprezentował nowe oprogramowanie systemu pod nazwą SIMATIC PCS neo.

PCS neo jest odpowiedzią na rozwój technologii i co za tym idzie wymaganiom stawianym rozproszonym systemom sterowania w przemyśle procesowym takim jak:

  1. Dostępność - daje możliwość dostępu inżynierom do projektów i procesów z dowolnego miejsca prawie bez wysiłku instalacyjnego, poprzez bezpieczne połączenie internetowe. Perspektywa natychmiastowej reakcji wyniesie wydajność i elastyczność na nowy poziom, ponieważ wszyscy mogą działać w czasie rzeczywistym, mając ten sam poziom wiedzy przez cały czas.

  2. Skalowalność - daje możliwość elastyczności systemu niezależnie od tego, czy realizujesz małe, dedykowane aplikacje, czy też jesteś odpowiedzialny za globalne przedsięwzięcie wielu zakładów z ogromną liczbą I/O - system sterowania może rosnąć wraz z Twoimi wymaganiami. Bezproblemowa aktualizacja i rozszerzalność podczas pracy, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa oraz gwarancja integralności modułów pozwala na łatwą rozbudowę systemu.

  3. Digitalizacja - Umożliwienie inżynierom równoległego projektowania i symulowania z wykorzystaniem wirtualnego bliźniaka ( ang. Digital Twin) przez cały czas reprezentującego aktualny stan linii czy zakładu. Wirtualny bliźniak integruje wszystkie dane techniczne, symulacji i automatyzacji przez cały cykl życia obiektu.

  4. Użyteczność - Opiera się na intuicyjnym interfejsie systemu kontroli, który musi być przyjazny dla użytkownika (ang. user-friendly). Łatwość obsługi pozwala na jasną i łatwą interakcję z systemem, aktywnie wspierając codzienną pracę i pomagając w podejmowaniu decyzji tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe.

  5. Współpraca - Rozwiązanie zapewniające bezpieczne połączenie między wszystkimi użytkownikami i dostawcami z najświeższymi informacjami, niezależnie od lokalizacji. System z jedną spójną platformą danych, która zarządza wszystkimi informacjami z różnych źródeł i formatów, które muszą być łatwo wymieniane i obsługiwane.

  6. Cyberbezpieczeństwo - Najwyższy priorytet bezpieczeństwa w tym instalacji, integralności systemu, bezpieczeństwa sieci i przesyłu danych. Gwarantują to odpowiednie certyfikaty i standardy bezpieczeństwa.


Co dalej PCS 7?

Nie jest to jednak odcięcie się od obecnego PCS 7 tylko ewolucja i krok w przyszłość, nie powodując zakończenia jego wsparcia. Zapowiedziane jest na pewno wsparcie i rozwój kolejnych wersji do momentu osiągnięcia pełnej funkcjonalności SIMATIC PCS neo. Firma Siemens zapowiada ponad 10-letni okres przejściowy miedzy PCS 7, a PCS neo bazując na wspólnej podstawie sprzętowej. Ewolucja będzie polegała na przejściu między systemami przy zachowaniu minimum 90% współczynnika konwersji, czyli pozostawieniu większości elementów niezmienionych.


Firma Siemens przewiduje 4 scenariusze wdrożenia nowego DCS - SIMATIC PCS neo. W przypadku nowego projektu systemu możemy wybrać, czy chcemy wykonać go już na nowym systemie PCS neo, czy aktualnej wersji PCS 7 V9 i później wyewoluować do nowego PCS-a neo. W przypadku istniejących instalacji ze starszymi wersjami musimy przejście do wersji PCS 7 V9, aby ewoluować do PCS neo.


Matrix czy nie Matrix?

Nowy SIMATIC PCS neo jest na pewno dużym krokiem w przejściu do wirtualnego świata, ale czy na miarę Matrixa, czas na pewno pokaże. Siemens zapowiedział wejście SIMATIC PCS neo do sprzedażny na wrzesień 2019.


Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez: Sebastiana Jasioka odpowiedzialnego za produkt SIMATIC PCS.

740 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page