top of page

Instalacja TIA Portal V17 i PLCSIM V17 – Instrukcja krok po kroku

Zaktualizowano: 12 sie 2021


Przedstawiony artykuł opisuje skąd pobrać oprogramowania TIA Portal v17 i PLCSIM oraz jak je zainstalować. Oba oprogramowanie są w wersji darmowej, 21-sto dniowej. Potem należy zakupić licencje by móc dalej z nich korzystać.

Uwaga: Proszę nie "przeklikiwać" wszystkich okien, po zainstalowaniu TIA Portal, bo w pewnym momencie wyskoczy okno pytające o licencję i jeśli je zamkniemy, nie będziemy mogli pisać programów, a to jest cel instalacji. Co wtedy? Najprościej jest odinstalować całe oprogramowanie i zainstalować ponownie.


1. TIA Portal, przygotowanie

Na początek musimy znaleźć oryginalną stronę wsparcia (forum) firmy Siemens. W tym celu w wyszukiwarce wpisujemy „siemens support” i wybieramy stronę pokazaną poniżej.
Jest to oficjalne forum techniczne Siemensa, na którym możemy znaleźć informacje związane z oprogramowaniem oraz samo oprogramowanie. W prawym górnym rogu znajduje się okno wyszukiwania.Wpisujemy w nie „tia portal v17 download” i zatwierdzamy klawiszem Enter lub klikamy na ikonę lupy.Pokaże nam się masa tematów powiązanych z wpisanym hasłem. Nas interesuje temat związany z pobraniem TIA portal w wersji 17.


Przeszukujemy tematy, dopóki nie natrafimy na poniższy.Wchodzimy w niego i ukazuje się poniższa strona.Na dole strony są dostępne dwie wersje oprogramowania TIA Portal i jedna PLCSIM. W obecnej edycji TIA Portal, wersje różnią się zakresami obsługi paneli HMI. Jeżeli nie wiemy jaką wersję wybrać, możemy sprawdzić w https://support.industry.siemens.com/tf/ww/en/posts/different-between-wincc-versions/133082 [sprawdzano 08.07.2021], albo wybrać wersję z WinCC Professional, która zawiera wszystko. Dodatkowo będziemy pobierać PLCSIM, również zaznaczony na rys. 7.Po kliknięciu w niektóre linki na stronie wyskakuje poniższe okno, wymagające, żebyśmy się zalogowali. Tak też jest w przypadku TIA Portal. Jeżeli mamy konto, to się logujemy i pomijamy podrozdział 1.1 Zakładanie konta, jeżeli nie, to zakładamy nowe, klikając Tak, chciałbym się teraz zarejestrować. Konto jest darmowe.1.1 Zakładanie konta

Musimy wypełnić formularz. Podajemy nasz login, hasło składające się z co najmniej jednej małej litery, jednej dużej litery, jednej cyfry, jednego znaku specjalnego np.* i mające minimum osiem znaków długości.


Następnie wpisujemy dane personalne: imię, nazwisko, nazwę widoczną dla innych użytkowników i numer telefonu.


Teraz podajemy dane firmy, w której pracujemy albo dane uczelni lub szkoły, w której aktualnie się uczymy.Przepisujemy tekst, żeby potwierdzić, że nie jesteśmy botami i klikamy Continue.


W ciągu kilku minut dostaniemy na e-mail wiadomość potwierdzającą naszą rejestrację. Warto też sprawdzić, czy nie trafiła do folderu SPAM naszej poczty. Mail jest ważnych 48h i w tym czasie musimy go otworzyć i kliknąć link potwierdzający naszą rejestrację. Klikamy link i cieszymy się z konta.

Po potwierdzeniu otrzymujemy dostęp do forum oraz plików na nim się znajdujących. Jeżeli zostaliśmy zalogowani automatycznie, w prawym górnym rogu ekranu będzie widoczna nasza nazwa, imię i nazwisko, a po kliknięciu nazwy pliku do pobrania rys. 7, wyświetli się komunikat o możliwości pobrania pliku. Plik pobieramy.


Jeśli się nie zalogowaliśmy automatycznie, to się logujemy ręcznie. Klikamy przycisk Log in i przenosimy się ponownie do okna logowania rys. 8.
Po zalogowaniu pobieramy TIA Portal rys. 14.


1.2 Instalacja

Pobrany plik jest obrazem płyty, czyli taką wirtualną płytą dvd, którą musimy wirtualnie wsadzić do wirtualnego napędu. Jak? Klikamy dwu-krotnie, a Windows zrobi wszystko za nas. Otworzy się poniższe okno, klikamy w nim dwu-krotnie plik Start.exe.


Mogą stać się dwie rzeczy. Albo włączy się instalator z prośbą o restart rys. 17, albo włączy się instalator bez prośby. Zakładamy, że prośba wystąpi. Klikamy Yes.


Komputer się restartuje i pojawia się poniższy komunikat. Wynika on z tego, że po restarcie, komputer nie ma wsadzonej wirtualnej płyty, więc musimy ją wsadzić ponownie (tak samo, jak poprzednio) i kliknąć Ponów próbę.

Uruchamia się właściwa instalacja. Postępujemy zgodnie z instrukcjami. Wybieramy język instalacji.


Następnie które zasoby chcemy zainstalować. Jeżeli nie wiemy, klikamy Typical i określamy dysk, na którym chcemy zainstalować TIA.

Czytamy poszczególne regulaminy i je akceptujemy.

Akceptujemy zakres dostępu TIA do komputera.

Sprawdzamy w podsumowaniu, czy instalujemy, to co chcemy i rozpoczynamy instalację.

Po zainstalowaniu zostaniemy poproszeni o restart komputera. Zgadzamy się.

Po restarcie wyświetli się znany nam już komunikat. Postępujemy tak samo, jak poprzednio.

Może się wyświetlić kolejna prośba o restart, zgadzamy się.

Teraz nie powinno wyświetlić się nic. TIA została zainstalowana i możemy ją uruchomić.


I to tyle. Pamiętamy, że jeżeli wyskoczy okno pytające o licencję, to zaznaczamy licencję i akceptujemy!


2. PLCSIM

Mając zainstalowane oprogramowanie TIA Portal, możemy zwiększyć jego możliwości, instalując dodatkowo PLCSIM.


2.1 Przygotowanie

Jeżeli TIA jest uruchomiona, to ją zamykamy. Wracamy na stronę z oprogramowaniem rys. 7 i klikamy zaznaczony link do PLCSIMa. Istnieje duża szansa, że nie pobierzemy go. Wyświetli się poniższe okno informujące o kwestiach związanych z dystrybucją poza Niemcami. Klikamy Next.


Zostaną wyświetlone dane nasze i naszej organizacji. Zaznaczamy Yes, jeżeli chcemy pobrać oprogramowanie dla siebie. Jeżeli wszystko się zgadza, klikamy Next.

Podsumowanie danych. Potwierdzamy, że są poprawne i że zgadzamy się z deklaracją podaną na rys. 30.

Może jeszcze pojawić się jedno okno informujące, że możemy pobrać plik. Klikamy wtedy download i pobieramy plik.

2.2 Instalacja

Sytuacja jest taka sama, jak w przypadku instalacji TIA Portal. Klikamy dwu-krotnie na pobrany plik, a następnie w nowo otwartym oknie klikamy dwu-krotnie w plik Start.exe.

Instalacja przebiega analogicznie do instalacji TIA Portal. Po zainstalowaniu PLCSIM wymagany jest restart.


3. Test oprogramowania

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z programowaniem i potrzebujemy sprawdzić, czy zainstalowaliśmy wszystko poprawnie, możemy przerobić materiał tego rozdziału. Uruchamiamy TIA Portal V17 i klikamy Create new project. Tworzymy nowy projekt i nadajemy mu dowolną nazwę.


Następnie musimy dodać sterownik, dla którego chcemy napisać program. Klikamy Configure a device.

Wybieramy dowolny sterownik np. z rodziny CPU 1212C DC/DC/DC i sprawdzamy jego wersję. W skrócie nowsza wersja jest lepsza. Teraz może wyskoczyć okno pytające o licencję. Klikamy Add.

Od wersji v17 możemy dodatkowo zabezpieczyć sterownik i program przed niechcianymi oczyma. Dla nas nie jest obecnie potrzebne.

Odznaczamy kwadracik i klikamy Next.

Zabezpieczenie komunikacji możemy zostawić domyślne. Klikamy Next.

Dostęp do sterownika ustawiamy na Full access (no protection), tylko po to, żeby nie pisać hasła. Klikamy Finish.

Otworzy się okno projektu.

Zaznaczamy w oknie po lewej stronie PLC_1[CPU 1211C DC/DC/DC] i klikamy mały kwadracik zaznaczony na rys.49.

Powinny pojawić się następujące okna informujące o ograniczonym wsparciu symulacji. Klikamy Ok.

Informacja o odłączeniu innych interface'ów. Nie chodzi dostęp do Internetu, więc klikamy Ok.

PLC_1 może nie być zaufanym urządzeniem. Spokojnie, jest zaufanym. Klikamy Consider as trusted and m... .

Program się kompiluje.

Jeżeli nie ma czerwonych znaczków, klikamy Load. Obserwujemy, jak program się wgrywa na wirtualny sterownik.

Następnie wybieramy z listy Start module, żeby uruchomić sterownik. Klikamy Finish.

W międzyczasie powinno pojawić się luźne okienko rys. 56.

Jeżeli nie wyskoczy żaden błąd, to mamy pewność, że dobrze zainstalowaliśmy TIA Portal i PLCSIM. W przeciwnym wypadku najczęstszym problemem jest licencja, a najprostszym rozwiązaniem jest ponowna instalacja TIA.

12 267 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti

Valutazione 0 stelle su 5.
Non ci sono ancora valutazioni

Aggiungi una valutazione
bottom of page