top of page

Tanie, bezprzewodowe wgrywanie programu na HMICzęść paneli HMI jest wyposażona w gniazda kart SD lub porty USB. Można je wykorzystać do aktualizacji firmware, archiwizacji danych i wgrywania projektu. Dzisiaj zajmiemy się ostatnią przedstawioną możliwością. Proces sam w sobie jest krótki i nieskomplikowany. Pozwala na aktualizację programu na panelu HMI bez potrzeby podłączania się do sieci przemysłowej przy użyciu komputera z TIA Portal.


Potrzebujemy dwu rzeczy: 1. Pendrive 2. Program, który chcemy wgrać na HMI.


Otwieramy TIA Portal i podłączamy pendrive do komputera. W drzewie projektu, na samym dole, znajduje się zakładka Card Reader/USB memory. Jeśli komputer wykrył poprawnie nośnik danych, zostanie on wyświetlony. U mnie jest to pendrive o nazwie UBUNTU 20_0.


Teraz wykonujemy ważną operację. Klikamy nazwę naszego projektu HMI i trzymając wciśnięty klawisz myszy, przenosimy ją na pendrive. Pojawi się poniższe okno z zapytaniami co do zakresu programu. Zaznaczamy dwie pierwsze opcje, żeby wgrać cały projekt, bez blokowania ustawień panelu. Zatwierdzamy przyciskiem Load.


Następnie wyjmujemy nośnik danych i podłączamy go do panelu HMI. Teraz musimy dostać się do ustawień panelu. Jeśli wgrany program na to pozwala, to nie ma problemu, w przeciwnym wypadku wystarczy po podłączeniu pendrive zrestartować panel. Wchodzimy do zakładki Service & Commissioning.Z listy z lewej strony wyszukujemy Project Download. Jeśli pendrive został odczytany poprawnie, zostanie wyświetlony jako dostępny nośnik z danymi. Dotykamy szarego koła na środku ekranu, żeby zminimalizować lewy pasek.


Do przejścia do kolejnego kroku wykorzystujemy strzałkę w prawym dolnym rogu.


Jeżeli mielibyśmy kilka projektów, to teraz moglibyśmy wybrać nam odpowiadający. Jako że mamy jeden, to wybór jest jasny.


Możemy zmodyfikować ustawienia związane z projektem, ale nie ma takiej potrzeby.


Podsumowanie, które warto sprawdzać, żeby nie wgrać ze złego nośnika nieprawidłowego programu.


Potwierdzamy Accept, program się wgrywa. Możemy wracać do pisania innych programów.


Jak widać, przygotowanie programu do wgrania, nie wymaga wiele wysiłku. Operacje na panelu zajmują więcej czasu, o ile chcemy dokładnie przejrzeć informacje o programie na pendrive. W przeciwnym wypadku wgrywanie sprowadza się do ciągłego klikania „dalej” tak jak podczas standardowej instalacji programu na PC. Przedstawiony sposób nie jest najszybszy ani najwygodniejszy, jeśli chodzi o bezprzewodowe wgrywanie programu na panel, ale jest najtańszy i najmniej zawodny. Najtańszy, bo wymaga zaledwie pendrive. Najmniej zawodny, bo programista może jedynie popełnić błąd przy wyborze jednego z kilku programów na nośniku oraz, bo przerwanie transmisji programu może wystąpić tylko poprzez wyjęcie nośnika (lepiej unikać), a nie poprzez zakłócenie sygnału radiowego.

324 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page